Shahbaz Bhatti

Pred niekoľkými minútami som videl video, natočené pred štyrmi mesiacmi, na ktorom pakistanský minister Shahbaz Bhatti vyhlasuje, že je pripravený zomrieť…

“But I want to share that I believe in Jesus Christ, who has given his own life for us. I know what is the meaning of cross and I’m following … the cross. I’m ready to die for a cause. I’m living for my community and suffering people and I will die to defend their rights. So these threats and these warnings cannot change my opinion and principles. I will prefer to die for my principles and for the justice of my community rather to compromise.”

Toto sú slová tohto veľkého muža, ktoré ma prinútili zamyslieť sa nad mojím životom. Mám silné pochybnosti, či by som bol schopný nasledovať jeho príklad. Celá vec je o to pôsobivejšia, že prichádza tesne pred začatím Veľkej štyridsiatnice.

Teraz sa vrátim späť na Slovensko a pokúsim sa vytvoriť istý vzťah medzi touto udalosťou a niečím, čo sa deje u nás. Pred niekoľkými dňami otvoril minister kultúry otázku financovania cirkví. Samozrejme, že to vyvolalo dosť búrlivú diskusiu na internete. Čo ma prekvapilo, vzbudilo to aj určitú nevôľu medzi kresťanmi, ba vyjadrili sa aj kňazi. Neviem, či toto má byť postoj kresťana. Neviem, či má byť cirkev akokoľvek závislá od štátu alebo od ľudí, ktorí s ňou nesúhlasia. Neviem, prečo nie sme schopní (ako spoločenstvo) nastaviť druhé líce. Možno sme si príliš navykli na výslnie, na rôzne privilégiá, na zaobchádzanie v rukavičkách.

Myslím si, že kresťanstvo v Európe potrebuje povzbudenie, oživenie, katarziu. Práve teraz sa nám naskytla možnosť dosvedčiť svoj vzťah k Bohu aj k Cirkvi, hoci len finančne. Máme možnosť zbaviť sa parazitov a vraj-kresťanov. Stojíme na stanici, hľadíme na rozbiehajúci sa vlak a nechávame ho ujsť. Kvôli nostalgii, troche pohodlia, kvôli vlastnej pýche. Nie sme schopní vyznať svoju vieru, ako to spravil Bhatti, ani len v tejto maličkosti.

Mučeník Shahbaz, pros Boha za nás hriešnych!

Zrejme by som mal doplniť svoj článok, aby bolo jasné, na aký neduh katolíckej cirkvi v našej krajine som chcel poukázať. Problém financovania cirkví je len jeden z prejavov tohto nezdravého sebavedomia. Inými ukážkami je schovávanie hlavy do piesku, či dokonca obvinenie médií z nepriateľského postoja voči katolíckej cirkvi, keď vyšli na svetlo mnohé prípady zneužívania detí klerikmi.

Príznačný je v tomto ohľade aj pastiersky list spišského biskupa Františka Tondru z príležitosti 90. výročia intronizácie Jána Vojtašáka. Miesto kritického prístupu k osobnosti Jána Vojtašáka tu biskup František volí všeobecné obviňovanie liberalizmu.

VN:F [1.9.7_1111]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.7_1111]
Rating: +1 (from 1 vote)
Shahbaz Bhatti, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Reagovať

Musíte byť prihlásený pre pridanie komentára.